Podczas lutowej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego radni przegłosowali nową inicjatywę zarządu województwa – to Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego „Zabytek na medal”. Były też wzruszające pożegnania osób od początku związanych z samorządem województwa.
Odznaczenia i pożegnania
Na początku sesji zaś odbyła się uroczystość wręczenia Odznak Honorowych „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” osobom związanym z samorządem województwa. Odznaki otrzymali Bogusława Gruszka-Knapiak oraz Lesław Tomczak.
Bogusława Gruszka – Knapiak, która 1 marca przechodzi na emeryturę, od ponad dwudziestu lat pracowała w UMWO, była jedną z osób organizujących pracę urzędu w początkach jego funkcjonowania. Kierując komórką organizacyjno-administracyjną współtworzyła ramy prawne działalności UMWO, była mocno zaangażowana we wszystkie projekty inwestycyjne samorządu województwa. Lesław Tomczak do końca lutego pełnił funkcję dyrektora Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji. Przez wiele lat działał na rzecz rozwoju edukacji w naszym regionie, poświęcając jej całe swoje dotychczasowe życie zawodowe i społeczne. Od 2003 roku, zarządzane przez niego instytucje, skutecznie aplikowały o środki z funduszy Unii Europejskiej, realizując dzięki temu projekty skierowane do opolskiej edukacji.
Radni podczas sesji podziękowali także za dwudziestokilkuletnią pracę w urzędzie odchodzącej z UMWO Karinie Bedrunce, od początku związanej z funduszami unijnymi, ostatnio dyrektor Departament Funduszy Europejskich. Marszałek Andrzej Buła dziękując za jej codzienne, wieloletnie zaangażowanie i empatię podkreślał, że Karina Bedrunka była odpowiedzialna nie tyle za fundusze europejskie, ale przede wszystkim za przekładanie ich na korzyści dla każdego mieszkańca województwa. Przewodniczący sejmiku Rafał Bartek mówił zaś, że to podziękowanie osobom od początku związanym z samorządem województwa w roku jubileuszu 25-lecia województwa nabiera szczególnego znaczenia, bo to one były niezwykle ważnym ogniwem tworzenia tej 25-letniej historii.
Zabytek na medal
Nową inicjatywą zarządu województwa, zaprezentowaną radnym, jest Nagroda Marszałka „Zabytek na medal”. Jak mówił wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, zamiarem zarządu jest podkreślenie znaczenia ochrony materialnego dziedzictwa kulturowego regionu oraz promowanie najlepszych wzorów utrzymania i zagospodarowania zabytków. – Laureatami tej nagrody mogą zostać właściciele, posiadacze i zarządcy obiektów w regionie, wpisanych do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków. Będzie przyznawana za opiekę nad zabytkami lub za realizację wartościowych projektów konserwatorskich- informował wicemarszałek.
Zgodnie z zaprezentowanym regulaminem, będzie kilka kategorii, w których będzie można uzyskać nagrodę: to utrwalenie wartości zabytkowej obiektu, poprzez przeprowadzenie robót budowlanych lub prac konserwatorskich; adaptacja obiektu zabytkowego na nowe cele i formy wykorzystania; rewaloryzacja przestrzeni zabytkowej oraz właściwe użytkowanie i opieka nad zabytkiem. Ogłoszenie naboru wniosków planowane jest na marzec. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie tej nagrody.
Wsparcie sportu wiejskiego
Radni zapoznali się z informacją o wparciu sportu wiejskiego przez samorząd województwa. Okazją do tego był obchodzony niedawno jubileusz 75-lecia Ludowych Zespołów Sportowych – to właśnie na Opolszczyźnie, w Czarnowąsach, powstał pierwszy w Polsce Ludowy Klub Sportowy. Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowych Zespołów w województwie skupia ponad 15 tysięcy członków, zrzeszonych w 400 klubach. Samorząd województwa od lat systematycznie podnosi wydatki na sport – w tym roku zaplanowano na ten cel ponad 9,2 mln zł, z czego już w pierwszym konkursie na sport interdyscyplinarny WZ LZS otrzymał 2,1 miliona złotych. To pieniądze, dzięki którym młodzi ludzie mogą nie tylko trenować, ale także brać udział w sportowych rozgrywkach.
vr