Pasjonaci w swoim zawodzie spotkali się w piątek z młodzieżą z całego województwa opolskiego. W Opolu w ten sposób Wojewódzki Urząd Pracy zakończył Ogólnopolski Tydzień Kariery.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się ostatni dzień Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który organizuje przy wparciu Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzki Urząd Pracy.
Pasjonatka i znawczyni czekolady Natalia Aurora Ignacek, Jasiek Mela, architekt Jarosław Gawryś czy nadkomisarzem policji w stanie spoczynku Bartłomieje Pater, były szef Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Opolu, to tylko część gości, która inspirowała młodzież opowieściami o swoim życiu.
Natalia Aurora Ignacek zdradza, że o byciu redaktorką naczelną wpływowego periodyku na temat czekolady marzyła, od kiedy nauczyła się pisać. – To marzenie się spełniło. Dziś mam kilka działalności. Oprócz tego, że jestem redaktorką naczelną, prowadzę swój kanał na YT oraz organizuję różnego rodzaju eventy. Pomagam w targach czekolady, prowadzę warsztaty. Od dziecka marzyłem, żeby zajmować się czekoladą i tak zostało. Nigdy nie zrezygnowałam ze swoich marzeń – mówi Natalia Aurora Ignacek.
Jarosław Gawryś zaprojektował m.in. opolski akademik Niechcic. Przyznaje, że zawód architekta nadal należy do prestiżowych. Zachęca jednak do realizacji swoich marzeń. – Najważniejsze jest samozaparcie, wiara w swoje pragnienia. Wtedy wszystko układa się po naszej myśli. Warto wiedzieć do czego dążymy – podkreśla.
Wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura zdradza, że swoją społeczną działalność zaczynała w szkole podstawowej od harcerstwa, później były organizacje społeczne i wolontariat. – Na początku, choć była to zabawa, harcerstwo traktowałam bardzo poważnie. Później zaangażowałam się w organizacje związane z mniejszością niemiecką. Bardzo dużo czasu spędzałam i spędzam na wspieraniu i pomaganiu – mówi pani wicemarszałek.
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Maciej Kalski podkreśla, że młodzież, która uczestniczyła w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery, staje właśnie przed decyzją wyboru zawodu. – Podejmowane są decyzje decydujące niejednokrotnie o całym życiu. Te wybory związane są chociażby z dalszą edukacją. Współczesne czasy na całe szczęście są dynamiczne i dają możliwość stałego kształcenia. Dziś bez większego problemu możemy poruszać się po różnych branżach. Warto więc próbować – zaznacza Maciej Kalski.
PW