Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna nagradza najlepszych

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna wręczyła certyfikaty na Najlepszy Produkt  Turystyczny 2022. Certyfikat Specjalny otrzymał Nyski Szlak Forteczny.

Nyski Szlak Forteczny otrzymał Certyfikat Specjalny na uroczystej gali, zorganizowanej przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną. – Nasz szlak to oznakowana trasa, która umożliwia dotarcie do wszystkich ważnych obiektów Twierdzy Nysa. Szlak rozpoczyna i kończy swój bieg w Bastionie św. Jadwigi. Oznakowany jest specjalnymi drogowskazami oraz tablicami z mapą szlaku. Aktywni i zaangażowani turyści mogą zdobyć specjalną odznakę turystyczną Twierdza Nysa – mówi Anatol Bukała, naczelnik wydziału kultury, sportu. turystyki i ochrony zabytków urzędu miejskiego w Nysie.

Tegorocznym certyfikatem OROT zostały uhonorowane atrakcje turystyczne: Zamek Górny w Opolu, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. Muzeum Farska Stodoła prowadzone przez Różę Zgorzelską w Biedrzychowicach oraz Szlak Kulinarny Opolski Bifyj.

Jak podkreśla wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca, województwo opolskie bogate jest w zabytki, a o ich atrakcyjność dbają zaangażowani menadżerowie. – Certyfikaty, to takie nasze „gwiazdki Michelina”. Dzięki nim turysta czy mieszkaniec ma pewność, że jest to dobra oferta turystyczna. Cieszę się, że jest już tak dużo miejsc, które są nagrodzone i wyróżnione – mówi wicemarszałek .

Dyrektor OROT Piotr Mielec wystąpił na gali w podwójnej roli – otrzymującego certyfikat i dyrektora organizacji. – Do złożenia wniosku byliśmy namawiani przez restauratorów. Na początku mieliśmy wątpliwości, czy jako organizatorzy jednocześnie możemy być beneficjentami certyfikatu. Takie sytuacje były już w Polsce, więc doszliśmy do wniosku, że warto i udało się – mówi Piotr Mielec.

Prezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Stanisław Rakoczy zaznacza, że nagroda pokazuje, jak bogate w atrakcje jest województwo opolskie. – To nas cieszy, że województwo jest pełne atrakcji. Warto o nich opowiadać i je zauważać. Jest to produkt i to nie jest przypadek. Bo mówimy o czymś wartościowym i o szerokim znaczeniu. To nie tylko miejsce – mówi Stanisław Rakoczy.

Pomysłodawczyni i opiekunka Muzeum Farska Stodoła w Biedrzychowicach Róża Zgorzelska podkreśla, że miejsce to zmienia się każdego dnia. – Dochodzą nowe eksponaty, tworzymy również wystawy czasowe. Co najważniejsze, opowiadamy, jak ludzie żyli 50, 100, 200 lat temu. Nasza Farska Stodoła jest cały czas remontowana. Do końca grudnia udostępnimy piwnice, które remontowane są dzięki dotacji z urzędu marszałkowskiego – mówi Róża Zgorzelska. Wicedyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Joanna Ojdana cieszy się z nagrody i podkreśla, że jest to ogromne wyróżnienie dla jej jednostki oraz dodatkowa promocja. – Muzeum jest stałym punktem wycieczek. Jednak co ważne, również mieszkańcy odnajdują u nas atrakcje dla siebie. Organizujemy warsztaty i  zajęcia dla najmłodszych – wymienia.

Dodajmy, że podczas gali wyróżnienia otrzymali: Zespół Klasztoru Pocysterskiego w Jemielnicy, Staniszczańska Kolej Drezynowa, Kuźnia i Kowal Prószkowski oraz Kompleks Pałacowo-Parkowy w Sulisławiu.

Staniszczańską Kolej Drezynową prowadzi małżeństwo Katarzyny i Kamila Smykałów. Drezynami można podróżować po nieczynnym szlaku kolejowym w Staniszczach Wielkich. Odwiedzający mogą skorzystać z 5 drezyn napędzanych siłą nóg na około sześciokilometrowej trasie. – Nasza atrakcja wpisuje się w spływy kajakowe, noclegi, atrakcje dla organizatorów zielonych szkół i wszystkich, którzy do nas przyjeżdżają – mówi Kamil Smykała.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy