O funduszach, edukacji i współpracy z organizacjami

Przygotowania programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027, realizacja zadań oświatowych samorządu województwa w minionym roku szkolnym, a także przyjęcie programu współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi na 2023 rok – to najważniejsze sprawy, jakimi zajęli się radni województwa opolskiego na październikowej sesji.

Marszałek Andrzej Buła informował, że opolskie jest wśród czterech pierwszych województw, które w Komisji Europejskiej procedują swoje programy regionalne. Zgodnie z zaawansowaniem tych działań, ostateczna akceptacja programu „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027” będzie możliwa jeszcze w tym roku. Nowa perspektywa dla województwa to w programie regionalnym 966,5 miliona euro – z podziałem na 276,4 mln euro w Europejskim Funduszu Społecznym i 690,1 mln euro w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego. Szczegóły programu przedstawiła radnym dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich UMWO Karina Bedrunka.

Jak podkreślał marszałek, nadal pracujemy zgodnie z przyjętym harmonogramem nad jego kolejnymi etapami wdrożenia. Jedynym problemem, który może wpłynąć negatywnie na jego realizację może być brak reakcji polskiego rządu na wypełnienie warunków dotyczących praworządności. Pojawiły się niepokojące sygnały, że mogą być także wstrzymane pieniądze dla regionów. – Co to oznacza dla naszego rozwoju i planowanych inwestycji, nie trzeba chyba mówić. My jednak pracujemy dalej, bo nic nas tej pracy nie zwalnia, a w Komisji Europejskiej rozmawiamy z ludźmi, którzy pracują razem z nami, żebyśmy jak najszybciej te pieniądze otrzymali. Nie szukajmy wrogów tam, gdzie ich nie ma – dodawał marszałek.

Zarząd województwa zamierza już w przyszłym roku ogłosić nabory na pierwsze projekty, w pierwszej kolejności będące dobrą kontynuacją – czyli dotyczące kształcenia ustawicznego, szkolnictwa zawodowego dla rynku pracy i aktywizacji na rynku pracy. Warto też wspomnieć o tym, że już w tym roku zarząd województwa rozpoczął w ramach programu realizację pierwszych projektów na drogach wojewódzkich, które na razie są prefinansowane z budżetu województwa.

Dla rozwoju trzeciego sektora i społeczeństwa obywatelskiego

Jak podkreśla marszałek województwa Andrzej Buła, coraz lepsza współpraca samorządu województwa z sektorem pozarządowym to jeden z priorytetów działań władz regionu.  – Ten program na przyszły rok jest bardzo ważny, bo w nowej unijnej perspektywie będziemy budowali narzędzia pomocy organizacji pozarządowym  – mówił marszałek dodając, że takie działania z dużym uznaniem przyjęli przedstawiciele Komisji Europejskiej podczas negocjacji opolskiego programu w Brukseli. A w programie współpracy na 2023 rok, zaprezentowanym przez Barbarę Kamińską i Aleksandrę Zwarycz z Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UWMO, radni przyjęli kilka priorytetów, a wśród nich m.in. tworzenie warunków służących wymianie informacji pomiędzy samorządem a organizacjami, budowanie i rozwój trzeciego sektora, zwiększenie uczestnictwa podmiotów programu we wdrażaniu funduszy europejskich, wsparcie i współpraca z organizacjami w organizowaniu wydarzeń o charakterze społecznym i charytatywnym, w realizacji działań podejmowanych w sytuacjach kryzysowych oraz tych na rzecz aktywizacji i rozwoju środowisk młodzieżowych i senioralnych. W programie zapisano także przedsięwzięcia dotyczące pielęgnowanie wielokulturowego dziedzictwa oraz integracji międzykulturowej oraz  inicjatywy na rzecz rozwoju tolerancji, równości oraz różnorodności społecznej. Warto podkreślić, że w programie zapisano co najmniej 8 milionów złotych na realizację tego programu, ale – jak pokazuje doświadczenie – w ciągu roku ta kwota może ulec zwiększeniu.

Wspieranie i rozwój edukacji w regionie

Jak co roku, radni zapoznali się także z realizacją zadań oświatowych samorządu województwa w minionym roku szkolnym, które przedstawili dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO Monika Jurek i dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji Lesław Tomczak. Samorząd województwa realizuje zadania oświatowe, wynikające z roli organu prowadzącego, jakim dla szkół i placówek jest Województwo Opolskie. Ale realizuje także działania i projekty na rzecz wspierania i rozwoju edukacji w regionie.

Warto zwrócić uwagę na projekty unijne, prowadzone w szkołach województwa opolskiego. To m.in. poprawa jakości oferty edukacyjnej, czyli nowe kierunki i specjalizacje oraz dodatkowe zajęcia dla uczniów, bogatsza i nowoczesna baza dydaktyczna, większe zainteresowanie uczniów nauką,  zwiększenie atrakcyjności procesu dydaktycznego (m.in.: doposażenie szkół czy wzrost kompetencji zawodowych nauczycieli), atrakcyjność zajęć edukacyjnych prowadzonych w miejscach edukacji bezpośredniej, lepsze przygotowanie uczniów do pracy czy też  wypracowany system staży i praktyk dla uczniów. Jak co roku, władze regionu doceniają także tych najlepszych, przyznając nagrody edukacyjne i stypendia dla uczniów i studentów. Niemal 830 tysięcy złotych na stypendia dla uczniów w ramach unijnego programu „Wspieramy najlepszych” oraz 50 tysięcy na stypendia z budżetu województwa – to tylko wybrane działania z minionego roku szkolnego, wspomagające uczniów w naszym regionie.

vr

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy