Zadbaj o czyste powietrze – zapytaj eksperta

84 absolwentów otrzymało świadectwa ukończenia studiów podyplomowych oraz certyfikaty audytora standardu środowiskowego budynku mieszkalnego dzięki studiom na Politechnice Opolskiej. Będą wspierać gminy i ich mieszkańców w dziedzinie poprawy jakości powietrza.

Zyskali oni nowe kompetencje, aktualną wiedzę i narzędzia, jak rozmawiać, doradzać mieszkańcom i jednocześnie skłonić ich do zastąpienia „kopciucha” najbardziej optymalnym, ekologicznym źródłem ogrzewania.

Studia to nie tylko ważne aspekty teoretyczne, praktyczne, ale także platforma współpracy pomiędzy ekspertami. – Ponad 80 absolwentów to wysoko kwalifikowani eksperci. Aby otrzymać certyfikat i świadectwo, należało przygotować pracę dyplomową, tj. gminny plan ochrony powietrza. Efektem jest to, że większość gmin jest już w posiadaniu tego dokumentu. Jest to tym bardziej istotne, że w przyszłym roku jako samorząd województwa przystąpimy do aktualizacji programu ochrony powietrza. Ta baza, stworzona przez absolwentów, na pewno będzie wielokrotnie wykorzystana – wyjaśnił członek zarządu województwa Antoni Konopka.

Marszałek Andrzej Buła wyraził nadzieję, że edukacja absolwentów w dziedzinie ochrony powietrza nigdy się nie skończy. – Najważniejszy jest człowiek. Bez ludzi dobrze przygotowanych i wyposażonych w kompetencje nie zrobimy żadnego kroku do przodu. Chcę naszych gminnych koordynatorów jednocześnie prosić o wrażliwość na wszelkie aspekty ochrony środowiska – gleby, wody, odpadów –  i edukację ekologiczną. W niektórych gminach będą to jedyne osoby merytorycznie przygotowane do spraw środowiskowych – mówił.

Formułę studiów, zakres tematyczny i przygotowanie metodyczne do edukacji mieszkańców zachwalali sami absolwenci. – Pozyskaliśmy aktualnie obowiązującą wiedzę. Jako pracę dyplomową stworzyłem program ochrony powietrza dla miasta Opola. To analiza stanu aktualnego oraz ukazanie działań zaradczych. Chcę zachęcać mieszkańców do wymiany źródeł ciepła, opierając się o argumenty prośrodowiskowe – wyjaśnił Grzegorz Markowski z urzędu miejskiego w Opolu.

Duże wyzwania zauważa natomiast Patrycja Dobrowolska, gminny koordynator z Dąbrowy. – Mogłam się spotkać z mieszkańcami wszystkich sołectw i przekazać im informacje, jak chronić powietrze, jak najlepiej zmienić źródło ogrzewania i dostosować je do domu. Na pewno nie jest łatwo, na rynku paliw panuje trudna sytuacja, brakuje pomp ciepła, istotne są także kwestie ekonomiczne. Warto jednak podkreślać, że kopciuchy sprawiają, że powietrze jest złe jakości, a my chcemy oddychać tym zdrowym – mówiła.

Tomasz Krystosek, absolwent, a jednocześnie koordynator Programu Ochrony Powietrza, przyznaje, że studia dają wiele pozytywnych efektów. – Po tej całej przygodzie stanowimy jedną wielką drużynę. Oprócz teorii, zyskaliśmy wiedzę, jak rozmawiać z mieszkańcami i jak rozbić to efektywnie. Poznaliśmy to m.in. na zarządzaniu czy psychologii potrzeb. Myślę, że nie poprzestaniemy na tych studiach – przyznał.

Przypomnijmy, że 1 października ubiegłego roku na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej studia rozpoczęło 91 studentów, a 84 ostatecznie je zakończyło i obroniło prace dyplomowe.  Naukę sfinansowała Komisja Europejska w ramach Program LIFE i współfinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach realizowanego przez urząd marszałkowski projektu LIFE – System zarządzania jakością powietrza w województwie opolskim.

Oprócz 42 Gminnych Koordynatorów POP – współbeneficjenci Projektu LIFE,  4 Koordynatorów ze Starostw Powiatowych (opolski, brzeski, prudnicki, krapkowicki), są to Koordynatorzy spoza Projektu LIFE, pracownicy WIOŚ Opole, WFOŚiGW Opole, członkowie Zespołu ds. realizacji Projektu LIFE oraz pracownicy UMWO. Certyfikat audytora standardu środowiskowego budynku mieszkalnego uzyskało spośród tego grona 61 osób. Już dziś każdy z gminnych koordynatorów posiada zakupiony w ramach projektu niezbędny sprzęt usprawniający pracę w urzędzie oraz przenośne mierniki wilgotności, a niebawem gmina otrzyma urządzenia stacjonarne umożliwiające pomiar zanieczyszczeń powietrza, a gminni koordynatorzy kamery termowizyjne.

 

kk (na podstawie materiałów DOŚ)

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy