Marszałkowie zachodniopomorski, lubuski, dolnośląski i opolski są sygnatariuszami podpisanego właśnie porozumienia, dotyczącego wspólnych działań ratujących Odrę. Podpisano je 22 sierpnia w Cigacicach, w województwie lubuskim.
Porozumienie czterech marszałków Polski zachodniej w sprawie programu ratunkowego dla Odry stało się faktem. W poniedziałek 22 sierpnia w Cigacicach dokument podpisali: lubuska marszałek Elżbieta Polak, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła i członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda.
Współpraca z ekspertami i praktykami
Celem współpracy samorządowców jest przygotowanie wspólnego i kompleksowego Programu Odbudowy Ekosystemu Rzeki Odry.
Jak podkreślała marszałek Elżbieta Polak, dzisiejsi sygnatariusze są grupą inicjatywną. – Bardzo bym chciała, żeby do naszego porozumienia dołączył Śląsk, gdzie swój bieg w Polsce Odra zaczyna. Chciałabym też zaprosić do porozumienia Brandenburgię i Meklemburgię- Pomorze Przednie. Takie pierwsze rozmowy w piątek już przeprowadziłam – mówiła podczas podpisania porozumienia. – To tak naprawdę jest list intencyjny, który otwiera możliwości wspólnego działania, współpracy ponad podziałami politycznymi. Nie mamy wątpliwości, że należy współpracować z naukowcami, ekspertami i temu służy to porozumienie – dodawała.
– Nie widzimy na razie żadnych działań systemowych, które miałyby bardzo szybko przerwać prace toczone na Odrze, zrzuty, które są dokonywane do Odry, stąd też nasza potrzeba wsparcia się wiedzą naukową i rekomendacjami naukowymi. Dlatego dziś podpisujemy to porozumienie – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
Marszałek Andrzej Buła dodawał, że oprócz bardzo ważnych głosów eksperckich należy tę wspólną pracę oprzeć również o praktyków. – Jest ich wokół nas bardzo dużo. Do 2018 roku odpowiadaliśmy za wody w swoich regionach, mieliśmy zarządy wojewódzkie melioracji i urządzeń wodnych. Ci ludzie są, są gotowi, aby wspierać to, co chcemy robić jako marszałkowie, a tak naprawdę od 2018 roku nikt ich nie słucha – podkreślał Andrzej Buła. – Eksperci i praktycy będą obok nas przez najbliższe miesiące i mam nadzieję, że przez najbliższe lata, kiedy będziemy realizować program – dodawał.
Marszałkowie mówili, że możliwości finansowania programu znajdują się zarówno w unijnych programach regionalnych, jak i w budżetach województw, ale można skorzystać także ze specjalnych unijnych programów dedykowanych ochronie środowiska. Marszałek Buła przywoływał tu program LIFE, z którego w zakresie ochrony powietrza Opolskie już korzysta, a przecież program dotyczy także ochrony ziemi i wody, więc wspólnie z partnerami niemieckimi będzie można takie wspólne starania o finansowanie podjąć.
Co zapisano w porozumieniu?
Marszałkowie zadeklarowali w porozumieniu powołanie międzyregionalnego zespołu eksperckiego, którego celem będzie diagnoza ekosystemu i wyznaczenie kierunków działania w zakresie poprawy stanu środowiska Odry.
Będą również monitorować stan sytuacji ekologicznej w Odrze, w tym będą prowadzić monitoring jakości wody powierzchniowej w ramach uczelni wyższych ze wszystkich czterech województw, według wypracowanego wspólnego schematu.
Będą wspierać działania, mające na celu szacowanie szkód powstałych w wyniku katastrofy na Odrze.
Przygotują wspólny Program, zawierający naukowe rekomendacje działań zmierzających do wsparcia odbudowy ekosystemu Odry, a następnie przedłożą go rządowi, parlamentowi oraz sejmikom województw w celu jego skutecznego i szybkiego wdrożenia.
Dokonają analizy ustawy dot. Prawa Wodnego pod kątem funkcjonowania współpracy samorządów, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej oraz innych służb państwowych, celem wypracowania wspólnych postulatów w zakresie zmiany przepisów usprawniających zarządzanie zasobami wodnymi w sposób bezpieczny dla środowiska.
(źródło: https://www.facebook.com/lubuskiepl)