Odkryte w opolskiej katedrze płyty nagrobne zostaną, dzięki pieniądzom przekazanym przez urząd marszałkowski, zabezpieczone i wstępnie przebadane. Archeolodzy mają już wstępne przypuszczenia, a widoczne inskrypcje naprowadzają na pierwsze interpretacje.
Opolska katedra została zamknięta dla wiernych i turystów, w jej wnętrzach trwają prace remontowe związane z wymianą posadzki. Przed przystąpieniem do robót było wiadomo, że pod ławkami znajdują się płyty nagrobne. Obecnie są one oczyszczane i dokumentowane. Pod katedrą prawdopodobnie znajduje się cmentarzysko, a nie tylko pojedyncze groby. Archeolodzy chcą również odsłonić kolegiatę, której frontowy mur został również częściowo odsłonięty.
Jak mówi archeolog Magdalena Przysiężna-Pizarska, wolontariusze obecnie czyszczą płyty, a to pozwala na odkrycie nowych szczegółów. – Spodziewamy się cały czas nowych odkryć. Archeologia pokazuje, że warto odsłaniać to, co zostało schowane przed wiekami. Przed nami jeszcze niejedno zaskoczenia. Obecnie na płytach odkryliśmy zarówno łacińskie napisy, jak i wykute w kamieniu prawdopodobnie postacie rycerza i zakonnika bądź kobiety – opowiada Magdalena Przysiężna-Pizarska.
Wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca przypomina, że samorząd województwa jest obecny finansowo od samego początku remontu katedry. Teraz przekazał 10 tysięcy złotych na praca związane z zabezpieczeniem i badaniem odkrytych płyt. – Odkrywamy historie tego miejsca. Na każdym etapie odnajdywane są skryte do tej pory elementy. Dziś mamy do czynienia z płytami, które wymagają pierwszego zabezpieczenia. Z naszej strony jest deklaracja wspierania badań na każdym ich etapie – mówi wicemarszałek.
Członek zarządu Opolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego Joanna Siek cieszy się ze wsparcia z urzędu marszałkowskiego. – Chcemy ocalić płyty, przeprowadzić wstępne badania. Jeszcze nie wiemy, czy będą one prowadzone w jednym z instytutów, czy zbadamy je na miejscu. Taka decyzja zostanie podjęta po ich zdjęciu – informuje Joanna Siek.
Dodajmy, że w tym roku na remonty zabytków samorząd województwa przeznaczył ponad 1 milion 200 tysięcy złotych.