Wiemy, jak będzie wyglądać nowe muzeum

Dziś w sali odczytowej Muzeum Śląska Opolskiego poznaliśmy laureata konkursu architektonicznego na rozbudowę siedziby Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny.

Na konkurs wpłynęło 19 prac, a łączna pula nagród wynosiła 125 tysięcy zł. – Podczas ponad dwóch dni pracy sądu konkursowego i burzliwej dyskusji, bo poziom prac był niezwykle wysoki, postanowiliśmy przyznać 4 wyróżnienia i dwie nagrody. Prace nagrodzone musiały rozważać różne aspekty, zarówno program funkcjonalny zamawiającego, możliwości ekonomiczne, ale także wpisanie nowego budynku w istniejący krajobraz i powiązanie go z istniejącym historycznym obiektem – mówi Piotr Lewicki, przewodniczący sądu konkursowego, SARP Kraków.

Pierwsza nagroda, czyli 50 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki w celu wykonania usługi na podstawie pracy konkursowej otrzymała pracownia P2PA z Wrocławia. Skład zespołu autorskiego: Aleksander Blicharski, Paweł Floryn, Maciej Marszał, Jakub Podgórski, Maciej Popławski .

– Sąd nagrodził pracę biorąc pod uwagę całość przed­sta­wionych rozwiązań. Wkopanie nowej kubatury w ziemię i znaczne jej ukrycie poniżej poziomu te­re­nu po­zwo­li­ło na odsłonięcie istniejącego Domu Polskiego i wykorzystanie w pełni walorów jego ar­chi­tektury. Program funkcjo­nalny zamawiającego został rozplanowany w tym istniejącym budynku i dodanych pros­to­pad­łoś­cia­nach, utopionych w krajobrazie zarówno poprzez fizyczne zagłębienie w gruncie, jak i po­przez użycie ka­mien­nego wykończenia ścian zewnętrznych i zielonych stropodachów łączących się z ota­czającym terenem po­roś­nię­tych roślinnością. – argumentował werdykt Piotr Lewicki.

– Dwie rzeczy, które można łatwo odczytać z naszej pracy były fundamentem – krajobraz i historia o Domu Polskim. Jak zauważył sąd konkursowy, to krajobraz i przestrzeń otaczająca przyszłą inwestycję jest tak niezwykle istotny. Drugi ważny aspekt to istniejący, historyczny budynek. Nie chcieliśmy aby nowy gmach dominował nad otoczeniem. Z tego powodu w większości jest on schowany pod ziemią. Cieszymy się niezwykle, bo jest to wspaniała nagroda za ponad dwa miesiące pracy naszego 5 osobowego zespołu. – mówi Maciej Popławski z Pracowni Architektonicznej P2PA.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasze intencje zostały prawidłowo odczytane przez sąd konkursowy. Wiele tygodni w naszym zespole pracowaliśmy nad koncepcją projektową i cieszymy się że została ona doceniona i zrozumiana. Teraz przed nami długa droga, czas na uwzględnienie uwag od Muzeum i miejmy nadzieje dalsze prace projektowe – mówi Jakub Podgórski z pracowni P2PA.

Przed Muzeum teraz czas wzmożonej pracy nad pozyskaniem środków na inwestycję. Na początku 2023 r. rozpocznie się poszukiwanie kilkudziesięciu milionów złotych na realizację projektu. W holu urzędu marszałkowskiego na Ostrówku będzie można zobaczyć wszystkie prace, biorące udział w konkursie.

– Dziś poznaliśmy wyniki konkursu, ale to początek długiej drogi. Muzeum obecnie stara się o środki unijne na termomodernizację istniejącego budynku, następnym etapem, nad którym musimy pracować, jest możliwość pozyskania funduszy na tę piękną inwestycję – mówił podczas ogłoszenia wyników marszałek Zbigniew Kubalańca.

Pozostałe nagrodzone prace w konkursie to:

Drugą nagrodę w wysokości 35.000zł brutto przyznano M.O.C. Architekci sp. z o. o. sp. k.

Skład zespołu autorskiego: Ewa Janik, Błażej Janik, Julia Nikodem

Przyznano cztery wyróżnienia równorzędne w wysokości 10.000zł brutto dla:

1/ Aleksander Wadas Studio Zygmunt Borawski

Skład zespołu autorskiego: Zygmunt Borawski, Iwo Borkowicz, Aleksander Wadas

2/ 01 ARCHITEKCI ROKSANA PRZEPIÓRKOWSKA – PUCHAŁA

Skład zespołu autorskiego: Roksana Przepiórkowska – Puchała, Jakub Puchała, Sandra Przepiórkowska, Jakub Świdziński

3/ JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski S.C. Jaworski

Skład zespołu autorskiego: Andrzej Jaworski, Julian Żmijewski, Anna Kotowska, Marianna Waśniewska, Zuzanna Trzcińska, Karolina Reguła, Maja Skibińska, Aleksandra Wiktorko

4/ Bujnowski Architekci Sp. z o.o.

Skład zespołu autorskiego: Piotr Bujnowski, Katarzyna Magdzik, Zuzanna Pomaska, współpraca: Dominika Dydyszko, Piotr Gajdak, Weronika Wrzosek

 

MG-MŚO

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy