Badania mammograficzne, konsultacje onkologiczne, USG. Szczególnie w tygodniu, kiedy przypada Dzień Kobiet, Opolskie Centrum Onkologii, zachęca do badań profilaktycznych.
W Opolskim Centrum Onkologii rozpoczął się Tydzień dla Zdrowia Kobiet. W tym czasie wydłużono godziny, kiedy można np. przeprowadzić badanie mammograficzne. Po uprzednim umówieniu się istnieje możliwość konsultacji w poradni Profilaktyki i Chorób Piersi. Oprócz tego na chętne kobiety czeka wiele atrakcji, m.in. spotkanie z baristą, który nauczy profesjonalnego zaparzania kawy. Nie zabraknie również animacji dla dzieci. Jak zaznacza dyrektor placówki Marek Staszewski, tego typu akcje powodują efekt fali. – Odnotowujemy wzrost badań po dniach dużej promocji i zachęty do profilaktyki. Mamy świadomość, że mammografia jest uciążliwa dla pań, ale staramy się wszystko to zrekompensować. Mamy nadzieję, że wszystkie nasze pacjentki wyjdą zadowolone, bo okaże się, że są zdrowe. Z drugiej strony, nawet jak się okaże, że jest coś niepokojącego, to dobrze, że zostało to stwierdzono teraz – mówi Marek Staszewski.
Specjaliści zaznaczają, że profilaktykę własną kobieta powinna prowadzić od najmłodszych lat. Niestety, cały czas w Polsce odnotowuje się krzywą wzrostową zachorowalności na raka piersi.
Maciej Miedoński, lekarz chirurgii onkologicznej zauważa, że nie zawsze dobrym źródłem dotyczącym samobadania jest internet. – W internecie jest bardzo dużo nieprawidłowych informacji. Niezależnie od wieku, warto korzystać z takich placówek, jak nasza. Tutaj każda chętna kobieta znajdzie profesjonalną pomoc i wiedzę. Jest też przygotowanych wiele publikacji o samobadaniu piersi. Świadomość wzrasta, ale wciąż wiele osób zaniedbuje wczesne badania – mówi Maciej Miedoński. Dodaje, że każda kobieta powinna pilnie zgłosić się do specjalisty, kiedy wyczuwa coś niepokojącego podczas obserwacji piersi.
Aleksandra Markiewicz skorzystała z oferty tygodnia badań i pierwszy raz zgłosiła się do Opolskiego Centrum Onkologii. Swojej decyzji nie żałuje i zachęca inne koleżanki do podobnego kroku. – Cały czas za mało rozmawia się w przestrzeni publicznej oraz prywatnych i rodzinnych spotkań na tematy onkologiczne. Badam się sama w domu, ale uważam, że spotkanie z lekarzem jest bardzo cenne. Swoją wiedzę zdobywałam w szkole średniej. Wtedy miałam zajęcia z badania piersi. Dziś z sobą przyprowadziłam na badania sąsiadkę – mówi Aleksandra Markiewicz.
Wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca, ojciec dwójki dzieci, w tym jedenastoletniej córki, zachęca rodziców do rozmów w rodzinnym gronie o profilaktyce. – Sama nazwa Opolskie Centrum Onkologii, niestety, czasem wywołuje obawę. Badania są czymś, co nas chroni. Powinniśmy o tym pamiętać. Często rozmawiam ze swoją córką i żoną o profilaktyce. Nasz opolski szpital dba o to, aby w przyszłości nic złego nam się nie wydarzyło. Badania profilaktyczne nie mogą być tematem tabu w domach – mówi Zbigniew Kubalańca.
Zuzanna Donath-Kasiura apeluje o pozytywne podejście do badań. – To jest prezent, który możemy sobie same sprawić. Dzięki badaniu możemy utwierdzić się, że jesteśmy zdrowe, bądź odpowiednio szybko zareagować. Zachęcam do szczegółowych badań wszystkie panie, niezależnie od wieku. Podchodźmy do badań jak do naszego obowiązku, który nie jest uciążliwy. Upewniajmy się, że jesteśmy zdrowe – mówi Zuzanna Donath-Kasiura.