W Paczkowie oddano do użytku mieszkanie wspomagane, przeznaczone dla osoby niesamodzielnej i będące alternatywą przebywania w ośrodku całodobowym. To kolejne takie mieszkanie, jakie zostało przygotowane w ramach unijnego projektu „NieSamiDzielni – rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne”, realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i partnerów.
W samym Paczkowie, jak przypomina zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Agnieszka Gabruk, podobnych jest już siedem, to będzie ósme. – W ramach dotychczasowych edycji projektu „NieSamiDzielni” utworzono już 10 mieszkań wspomaganych dla 14 osób. Mają je także – oprócz Paczkowa – Popielów i Biała – informuje Agnieszka Gabruk. – Nasz ośrodek specjalizuje się w przygotowywaniu takich mieszkań wspomaganych różnego typu, i dla osób starszych, i dla osób z niepełnosprawnościami, jak również dla młodzieży usamodzielniającej się. To jest już nasze dwudzieste piąte mieszkanie – dodaje.
Przygotowanie mieszkania w Paczkowie kosztowało ponad 230 tysięcy złotych. – Rzeczowy wkład gminy, czyli przekazanie lokalu, wyniósł prawie 40 tysięcy złotych – mówi burmistrz Artur Rolka. Lokal został gruntownie wyremontowany oraz kompletnie wyposażony w meble, sprzęt gospodarstwa domowego oraz inne akcesoria użytku domowego. Zamieszka w nim jedna osoba. Wartością dodaną jest zatrudnienie pracownika socjalnego, który będzie pomagał tej osobie w podstawowych codziennych czynnościach – podkreśla burmistrz Paczkowa.
– Głównym celem projektu „NieSamiDzielni” jest zwiększenie dostępu do usług społecznych i usług wspierających świadczonych w naszym regionie osobom niesamodzielnym i niepełnosprawnym, które pozwolą przeciwdziałać ich marginalizacji i wykluczeniu społecznemu – mówi członek zarządu województwa Antoni Konopka.
Ta edycja projektu jest kontynuacją działań rozpoczętych w 2016 r. i potrwa do końca września 2023 r. Oprócz mieszkań wspomaganych efektami projektu jest objęcie usługami społecznymi niemal 340 osób starszych, niesamodzielnych i z niepełnosprawnością, zatrudnienie 50 stałych asystentów i opiekunów takich osób, uruchomienie Ośrodka Wsparcia Dziennego dla osób z zespołem otępiennym na 11 miejsc w ramach Dziennego Domu Pobytu nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu. To wreszcie wsparcie około 4000 tysięcy osób wsparciem podczas pandemii przez Marszałkowskich Kurierów Społecznych i zapewnienie posiłków.