Pieniądze na sport, kulturę i turystykę podzielone. 1 milion 520 tysięcy złotych trafi do organizacji pozarządowych, które wzięły udział w otwartych konkursach, ogłaszanych przez zarząd województwa.
Milion złotych na sport, 200 tysięcy złotych na kulturę i 320 tysięcy złotych na turystykę. Zarząd rozstrzygnął konkursy, dzięki którym będzie możliwe zorganizowanie m.in. 16. Festiwalu Opolskie Lamy, Opole Songwriters Festival, patroli Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym czy promocji województwa opolskiego w trakcie międzynarodowych targów turystycznych.
Największa pula pieniędzy przeznaczona zostanie na wspieranie kadr trenerskich, udział opolskich sportowców w zawodach czy wspieranie kultury fizycznej.
W przypadku sportu dofinansowanie otrzymało 50 zadań z 74 zgłoszonych do konkursu. Największe dotacje trafiają do: Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Opolskiej, OKS Odra Opole, Ludowego Klubu Jeździeckiego Lewada i Klubu Sportowego Budowlani Opole.
Karol Wójcik, prezes Odra Opole podkreśla, że piłka nożna jest bardzo popularna, a jednocześnie pochłania najwięcej pieniędzy. – Każde wsparcie jest dla nas ważne. Budżety klubów w naszej lidze wahają się od 5 do 10 milionów złotych. Każde pieniądze są dla nas ważne – mówi Wójcik.
Andrzej Sałacki z Ludowego Klubu Jeździeckiego „Lewada” cieszy się z możliwości organizacji w ośrodku wielu wydarzeń o randze międzynarodowej. – Międzynarodowa Federacja Jeździecka przyznała nam prawo do organizacji dwóch zawodów o randze międzynarodowej w tym prestiżowej edycji pucharu świata. To jest duża rzecz dla regionu – dodaje Sałacki.
W ramach turystyki z puli 320 tysięcy złotych największe dofinansowanie otrzymuje oddział WOPR w Opolu (93 tysiące złotych), Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna (90 tysięcy złotych) oraz oddziały PTTK województwa opolskiego (81 tysięcy złotych).
– Pilnujemy żeby nasze wystawiennictwo nie ograniczało się do folderów i przewodników, dbamy o urozmaicenie. Współpracujemy z członkami Izby Turystycznej. Magnesem przyciągającym do naszego stoiska na każdych targach są organizowane przez nas konkursy, w trakcie których można wygrać weekendowe pobyty w hotelach. Organizujemy degustację „Oleskiej Śmietankówki”, piwa z browaru w Namysłowie czy słodyczy z fabryki „Cukry Nyskie”. Pilnujemy tego, aby nasze prezentacje były dynamiczne – mówi Piotr Mielec z OROT.
Stanisław Rakoczy, wicemarszałek województwa opolskiego mówi o znaczeniu turystyki. – Jest to ważna przynosząca znaczne dochody gałąź gospodarki w wieku kraj. Każdy turysta zostawia w regionie, który odwiedza pieniądze. Dzięki poprawie infrastruktury zdobywamy coraz większą rzeszę turystów.
Odtwarzacz plików dźwiękowychW dziedzinie kultury organizatorzy festiwalu filmowego Opolskie Lamy otrzymali 25 tysięcy złotych. Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem „Panoramy Kina Polskiego” i poświęcona zostanie problematyce polskiej kinematografii widzianej z różnych perspektyw.
Opolska Chorągiew ZHP w ramach obchodzenia w tym roku trzech rocznic: 100-lecia niepodległości, 20-lecia samorządu i 100-lecia ZHP włączy się w całoroczne wydarzenie organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego: „Polska-Samorząd-Wspólnota. – W trakcie zlotu harcerstwa w Gdańsku, który zostanie zorganizowany w sierpniu, postawimy regionalny pawilon. Codziennie będzie tam przechodziło około 15 tysięcy młodych ludzi z Polski i zagranicy. W samym regionie organizujemy wiele imprez na czele z rajdem „Wiosna” – mówi podharcmistrz Grzegorz Krzyśków, zastępca komendanta Chorągwi Opolskiej ZHP
Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że pieniądze wydawane z budżetu województwa przeznaczane są nie tylko na infrastrukturę, ale również na to co jest niematerialne. – Inwestujemy w budowę dróg, szpitale, poprawę infrastruktury, z której na co dzień korzystamy. Ważne jest również to, aby pamiętać o tym, co sprawia nam przyjemność i pozwala realizować pasje i uatrakcyjniają czas wolny. 105 naszych partnerów otrzymało dofinansowanie na organizacje imprez sportowych, kulturalnych czy turystycznych. To nie tylko beneficjenci otrzymują pieniądze, ale również my, mieszkańcy poprzez skorzystanie z ich oferty – mówi Andrzej Buła.
Marszałek podkreśla, że te półtora miliona to nie jest koniec pieniędzy z budżetu na te dziedziny. – Wkrótce rusza Bardzo Młoda Kultura, w kwietniu będzie konkurs na ochronę zabytków, będzie konkurs na wkłady własne.
PW
Wykazy wszystkich dofinansowanych projektów w zakładkach poszczególnych konkursów na stronie http://bip.opolskie.pl/typy-tresci/otwarte-konkursy-ofert/
Informacja – konkurs turystyka