72 lata po godzinie „W” w Opolu – jak i w całym kraju – zawyły syreny. Tak rozpoczęły się obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Zgodnie z tradycją, na początek odczytano historyczny rozkaz generała Tadeusza Komorowskiego „Bora” o rozpoczęciu powstania. Major Wanda Nowak ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej mówiła, że była to wyjątkowa bitwa , której nie można zapomnieć . – Nie może być zapomniany heroizm chłopców i dziewcząt, żołnierzy Armii Krajowej i ich dowódców w dążeniu do wolności i potrzeby zrzucenia okupacyjnego jarzma z naszej ukochanej ojczyzny – apelowała do zebranych.
Zwracając się do zebranych marszałek Andrzej Buła dziękował księżom z Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego, którzy koncelebrowali mszę w intencji ofiar Powstania Warszawskiego. Dziękował także Opolanom za liczny udział wielu pokoleń mieszkańców w tej uroczystości. Podkreślał bezprzykładny patriotyzm powstańców: – Patriotyzm powstańców był wyjątkowy – heroiczny i jednocześnie oczywisty. […] Jesteśmy i będziemy zawsze z powstańcami. […] Uczcijmy ich pamięć i przekażmy ją dalej w sztafecie pokoleń, tak pięknie reprezentowanej na dzisiejszej uroczystości. W narodowym panteonie Powstanie Warszawskie było, jest i będzie zawsze symbolem bezprzykładnego bohaterstwa Polaków i miasta Warszawy – pamięć o nim musi trwać i jest najważniejsza.
Oddając hołd bohaterom Powstania, po apelu pamięci i salwie honorowej, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej. Dla każdego uczestnika uroczystości przygotowano biało-czerwone wiązanki.
Rocznicę wybuchu Powstania uczczono także w Łambinowicach. Po klęsce powstania ponad jedna trzecia jeńców trafiła do stalagu Lamsdorf, czyli dzisiejszych Łambinowic. Dlatego także w Łambinowicach pod Pomnikiem Żołnierzy Warszawy zapalono znicze i złożono kwiaty.